Glasbena šola GVIDO se je po dveh nadvse uspešnih šolskih predstavah, ki sta nastali v sodelovanju s Šolskim centrom Velenje (med letoma 2013 in 2015 si je predstavi Jukebox.app in Diaspora ogledalo preko 15.000 obiskovalcev!) tokrat povezala z Gimnazijo Slovenj Gradec.
Nastal je nov projekt, z novo, zopet nadvse poučno tematiko.
Nova predstava nosi enostaven naslov: Projekt 96, navezuje pa se na praznovanje 20. obletnice Gimnazije Slovenj Gradec, ki je prav jeseni leta 1996 prvič odprla svoja vrata ter vpisala prvo generacijo gimnazijcev.
Tako Glasbena šola GVIDO kot Gimnazija Slovenj Gradec se lahko pohvalita z vrsto uspešnih projektov, tudi mednarodnih, ki vključujejo predvsem otroke in mladino. S tem dajeta pozornost tudi neformalnemu izobraževanju, ki odraščajoči mladini prinaša prepotrebne dodatne izkušnje ter samozavest. Pri marsikateremu dijaku sodelovanje v projektih vpliva tudi na kasnejšo izbiro faklutete, celo na različne življenjske odločitve.
Fotogalerija predstav – facebook:
PROJEKT 96
Na kratko o vsebini nove predstave:
Tudi tokrat ustvarjalci novega projekta skrbimo za vzgojo in izobraževanje na več ravneh, ki se med seboj povezujejo, predvsem pa skrbimo za ozaveščanje različnih problematik ter razbijanje tabujev. Kot omenjeno, je Gimnazija Slovenj Gradec leta 1996 odprla svoja vrata in letos praznuje 20 let obstoja. Na prvem srečanju mentorjev smo pogledali nazaj in se vprašali, kako se je svet spremenil v zadnjih 20-ih letih – prav to vprašanje pa je tudi rdeča nit nove predstave in nanj bomo poskušali vsaj delno odgovoriti.
Otroke in mladino želimo seznaniti s spremembami, ki nastajajo v našem družabnem življenju kot posledica razvoja in vse večje uporabe tehnologije, družabnih in socialnih omrežij, telekomunikacijskih naprav… Želimo opozoriti tudi na:
- vpliv reklam, propagandnih trikov trgovin, naših nakupovalnih razvad, rast potrošništva;
- učinkovitost delovanja humanitarnih organizacij glede lakote in varovanja človekovih pravic v svetu;
- negativne ter uničevalne vplive človeške civilizacije in razvoja tehnologije na naravo in ljudi;
- razhajanja med moškim in žensko, emancipacijo žensk, ločitve zakoncev, nerazumevanje v družinah;
Primeri zanimivih in poučnih scenskih slik iz predstav:
- Leta 1996 je organizacija OZN razglasila za leto boja proti revščini. Dvajset let pozneje revščina na svetu ni niti malo odpravljena, prej nasprotno – prepad med bogatimi in revnimi se povečuje!
- Leta 1996 tedanji operater mobilne telefonije v Sloveniji (Mobitel) zgradi svoje GSM omrežje kot prvo v državi. Danes mobilne telefone uporabljamo za vse kaj drugega kot za komunikacijo med nami. Namesto da bi nas torej tehnologija združevala, se ljudje pravzaprav vedno bolj odtujujemo drug od drugega!
- Leta 1996 je bila ustanovljena Davčna uprava Republike Slovenije. Davčna številka pa je poleg datuma rojstva ter matične številke tudi prva uradna številka, ki jo takoj po rojstvu dobi vsak novorojenček. S tem postanemo ena prvih ‘številk’, ki nam jih sistem dodeli tekom našega življenja – in žal postajamo ‘svet števil’, ne oseb!
Opozoriti pa želimo še npr. na izkrivljene lepotne ideale, ki nam jih vsiljujejo na vsakem koraku ter na vpliv kapitala, neenakomerno porazdelitev svetovnega bogastva, na moč ljudstva ter kako zaradi izkoriščevanj različnih političnih opcij ter medijske propagande le-teh te moči ne zna(mo) ali ne zmore(mo) izkoristiti…
Pomembno se nam zdi, da se s temi dejstvi seznanijo že najmlajši otroci in s pomočjo učiteljic/učiteljev (in učnih listov, ki jih bomo pripravili) pomagajo spreminjati svet na bolje. Pomembno se nam zdi na to opozoriti tako otroke kot mladino. Oni naj ponesejo v svet in življenje še več pozitivnega in humanitarnega razmišljanja. To nam vsem skupaj lahko da več upanja v boljši svet.
Projekt 96 nas popelje v aktualen svet omenjenih problematik, seveda pa predstava vse to prikazuje tudi na zabaven, otrokom in mladostnikom prijazen in sprejemljiv način. Komični vložki in zapleti v predstavi zahtevno temo poenostavijo in predstavijo na sproščen način, plesno-glasbene točke ter različni vizualni učinki pa poskrbijo za to, da je predstava vseskozi zanimiva in pestra tako za mlajše kot starejše otroke, na koncu koncev tudi za odrasle.
Za dodano vrednost bo zopet poskrbela glasbena zasedba s številnimi inštrumenti.
Poleg tega bo bogata tudi kostumografija, ples, videoprojekcija ter igra.
Če vas zanima, kako se je torej svet spreminjal skozi zadnjih 20 let ter kam smo ‘pripluli’ do danes, potem predstave Projekt 96 nikakor ne smete zamuditi.
Predstava za IZVEN:
SOB – 04.03.2017 – 18.00 – Pliberk/Bleiburg (Avstrija), Dom kulture/Kulturhaus
Zaključek gledališkega festivala TRIBUNA
Organizacija in mentorstvo – Projekt 96:
Tomaž Pačnik, Glasbena šola GVIDO – strokovni vodja projekta, ideja, glasba, glasbena skupina, logistika;
Maša Kolšek (Jukebox.app in Diaspora*) – projektna sodelavka, ideja, koreografija, kostumografija, logistika;
Mateja Rožič – strokovna pomoč ter svetovalka projekta, koreografija, logistika;
Alenka Kac Herkovič – koordinacija, pomoč pri izvedbi, logistika;
Stane Berzelak, ravnatelj Gimnazije Slovenj Gradec;
Dodatne informacije:
Tomaž Pačnik – GVIDO: 031 34 36 30 | tomaz.pacnik@gvido.si
Glasbena šola GVIDO & Gimnazija Slovenj Gradec